Flashnux

GNU/Linux man pages

Livre :
Expressions régulières,
Syntaxe et mise en oeuvre :

ISBN : 978-2-7460-9712-4
EAN : 9782746097124
(Editions ENI)

dpkg-name(1)


dpkg−name

dpkg−name

NAZWA
SK£ADNIA
OPIS
OPCJE
PRZYK£ADY
B£ÊDY
ZOBACZ TAK¯E
AUTOR
T£UMACZE

NAZWA

dpkg−name − zmienia nazwy pakietów Debiana na pe³ne

SK£ADNIA

dpkg−name [opcje] [−−] pliki

OPIS

Ta strona podr&ecirc;cznika dokumentuje program dpkg−name, który dostarcza prostego sposobu na zmian&ecirc; nazw pakietów Debiana na pe³ne nazwy pakietów. Pe³na nazwa pakietu jest w postaci <pakiet>_<wersja>_<architektua>.<typ_pakietu>, jak to okre¶lono w pliku kontrolnym pakietu. Cz&ecirc;¶æ <wersja> nazwy pliku zawiera oryginaln± wersj&ecirc; nadan± przez autora, po której opcjonalnie nast&ecirc;puje my¶lnik oraz informacje o wersji zmian pakietu w Debianie.Cz&ecirc;¶æ <typ_pakietu> pochodzi z odpowiedniego pola, je¶li jest obecne, lub jest równa deb.

OPCJE

−a, −−no−architecture

Wynikowy plik nie b&ecirc;dzie mia³ informacji o architekturze.

−k, −−symlink

Tworzy dowi±zanie symboliczne, zamiast przenosiæ plik.

−o, −−overwrite

Istniej±ce pliki b&ecirc;d± nadpisane, je¿eli ich nazwy s± takie same jak nazwy plików wynikowych.

−s, −−subdir [katalog]

Pliki b&ecirc;d± przeniesione do podkatalogu. Je¶li istnieje katalog podany jako argument tej opcji, to pliki zostan± przeniesione do tego katalogu, w przeciwnym wypadku nazwa katalogu docelowego jest wyodr&ecirc;bniana z pola Section w cz&ecirc;¶ci kontrolnej pakietu. Katalogiem docelowym b&ecirc;dzie wtedy "unstable/binary−<architektura>/<sekcja>". Je¶li sekcja nie zostanie znaleziona w pliku kontrolnym, to jest przyjmowane "no−section" i w tym przypadku, jak i w przypadku sekcji "non−free" oraz "contrib", katalogiem docelowym b&ecirc;dzie <sekcja>/binary−<architektura>". Pole kontrolne Section nie jest wymagane, tak wi&ecirc;c w ten sposób wiele pakietów b&ecirc;dzie umieszczonych w katalogu "no−section". Prosz&ecirc; ostro¿nie u¿ywaæ tej opcji, jest niechlujna.

−c, −−create−dir

Opcja ta mo¿e byæ u¿yta ³±cznie z opcj± −s. Je¶li katalog docelowy nie istnieje, to zostanie utworzony. Prosz&ecirc; ostro¿nie u¿ywaæ tej opcji.

−h, −−help

Wy¶wietla informacj&ecirc; o u¿ytkowaniu i koñczy dzia³anie.

−v, −−version

Wy¶wietla informacj&ecirc; o wersji i pomy¶lnie koñczy dzia³anie.

PRZYK£ADY

dpkg−name bar−foo.deb

Nazwa pliku "bar−foo.deb" zostanie zmieniona na bar−foo_1.0−2_i386.deb lub co¶ podobnego (w zale¿no¶ci od informacji zawartych w pliku kontrolnym pakietu "bar−foo.deb").

find /root/debian/ −name '*.deb' | xargs −n 1 dpkg−name −a

dpkg−name, je¶li jest to konieczne, zmieni nazwy wszystkich pliki z rozszerzeniem "deb" z katalogu /root/debian i jego podkatalogów na nazwy niezawieraj±ce informacji o architekturze.

find −name '*.deb' | xargs −n 1 dpkg−name −a −o −s −c

Nie rób tego. Twoje archiwum zostanie kompletnie zepsute, poniewa¿ wiele pakietów nie b&ecirc;dzie mia³o informacji o sekcji. Nie rób tego.

dpkg −−build debian−tmp && dpkg−name −o −s .. debian−tmp.deb

Mo¿e zostaæ u¿yte do budowania nowych pakietów.

B£ÊDY

Niektóre pakiety maj± inn± struktur&ecirc; nazwy ni¿ <pakiet>_<wersja>_<architektura>.deb. Pakiety, którym dpkg−name zmieni nazw&ecirc;, b&ecirc;d± mia³y powy¿sz± struktur&ecirc; nazwy. Ogólnie, polecenie to nie b&ecirc;dzie mia³o ¿adnego wp³ywu na to, jak pakiety s± instalowane przez dselect(1)/ dpkg(1), ale inne narz&ecirc;dzia instalacyjne mog± zale¿eæ od powy¿szej struktury nazywania pakietów.

ZOBACZ TAK¯E

deb(5), deb−control(5), dpkg(1), dpkg−deb(1), find(1), xargs(1).

AUTOR

Copyright © 1995,1996 Erick Branderhorst

Niniejszy program jest oprogramowaniem wolnym, sprawd¼ Powszechn± Licencj&ecirc; Publiczn± GNU w wersji drugiej lub pó¼niejszej, by dowiedzieæ si&ecirc; o warunkach dystrybucji. Brak JAKIEJKOLWIEK gwarancji.

T£UMACZE

Piotr Roszatycki <dexter@debian.org>, 1999
Bartosz Feñski <fenio@debian.org>, 2004-2005
Robert Luberda <robert@debian.org>, 2006-2008
Wiktor Wandachowicz <siryes@gmail.com>, 2008



dpkg-name(1)