Flashnux

GNU/Linux man pages

Livre :
Expressions régulières,
Syntaxe et mise en oeuvre :

ISBN : 978-2-7460-9712-4
EAN : 9782746097124
(Editions ENI)

start-stop-daemon(8)


start−stop−daemon

start−stop−daemon

NAZWA
SK£ADNIA
OPIS
POLECENIA
OPCJE DOPASOWYWANIA
OPCJE
KOD WYJ¦CIA
PRZYK£AD
AUTORZY
T£UMACZE

NAZWA

start−stop−daemon − uruchamia i zatrzymuje demony systemowe

SK£ADNIA

start−stop−daemon [opcje] polecenie

OPIS

start−stop−daemon jest wykorzystywany do kontroli procesów uruchamianych i zatrzymywanych podczas prze³±czania trybów pracy. Przez u¿ycie jednej z opcji dopasowywania, mo¿na skonfigurowaæ start−stop−daemon do wyszukiwania istniej±cych instancji dzia³aj±cego procesu.

Proszê zauwa¿yæ, ¿e je¿eli nie podano opcji −−pidfile, to start−stop−daemon zachowuje siê podobnie do killall(1). start−stop−daemon przejrzy tabelê procesów, szukaj±c jakiegokolwiek procesu o zgodnej nazwie, identyfikatorze u¿ytkownika i/lub grupy (je¿eli je podano). Znalezienie jakiegokolwiek pasuj±cego procesu spowoduje, ¿e −−start nie uruchomi procesu. W wypadku opcji −−stop do wszystkich pasuj±cych procesów zostanie wys³any sygna³ TERM (lub inny, okre¶lony w opcji −−signal lub −−retry). Dla procesów maj±cych d³ugo ¿yj±ce procesy potomne, które musz± prze¿yæ operacjê −−stop, nale¿y okre¶liæ plik pidfile.

POLECENIA

−S, −−start [−−] argumenty

Sprawdza, czy dany proces jest ju¿ uruchomiony. Je¶li tak jest, to start−stop−daemon nie wykonuje ¿adnych czynno¶ci i koñczy siê, zwracaj±c kod b³êdu 1 (lub 0, je¶li podano opcjê −−oknodo). Je¶li dany proces nie jest jeszcze uruchomiony, to go uruchamia, wykonuj±c program okre¶lony albo opcj± −−exec, albo je¶li podano, opcj± −−startas. Wszelkie argumenty podane tu¿ po opcji −− s± przekazywane do wykonywanego polecenia.

−K, −−stop

Sprawdza, czy dany proces jest ju¿ uruchomiony. Je¶li tak jest, to start−stop−daemon wysy³a sygna³ okre¶lony opcj± −−signal i koñczy swoj± pracê z kodem b³êdu 0. Je¶li proces nie istnieje, start−stop−daemon koñczy siê z kodem b³êdu 1 (lub 0, je¶li podano opcjê −−oknodo). Je¿eli podano opcjê −−retry, to start−stop−daemon sprawdzi, czy proces(y) siê zakoñczy³(y).

−H, −−help

Wy¶wietla informacjê o u¿ytkowaniu programu i koñczy dzia³anie.

−V, −−version

Wy¶wietla informacjê o wersji programu i koñczy dzia³anie.

OPCJE DOPASOWYWANIA

−p, −−pidfile pid−file

Sprawdzanie procesów, których pid jest podany w pliku plik−pid.

−x, −−exec plik_wykonywalny

Sprawdza istnienie procesów, które by³yby wywo³ane uruchomieniem podanego w opcji programu (sprawdzana jest zawarto¶æ /proc/pid/exe).

−n, −−name nazwa−procesu

Sprawdzanie procesów o nazwie nazwa−procesu (sprawdzana jest zawarto¶æ /proc/pid/stat).

−u, −−user username|uid

Sprawdzanie procesów, których w³a¶cicielem jest u¿ytkownik o nazwie u¿ytkownik lub numerze uid.

OPCJE

−g, −−group group|gid

Podczas uruchamiania procesu zmienia grupê na grupê lub gid.

−s, −−signal sygna³

Przy operacji −−stop, wysy³any jest sygna³ o podanej warto¶ci do zatrzymywanego procesu (domy¶lnie jest to TERM).

−R, −−retry timeout|plan−dzia³ania

W czasie operacji −−stop powoduje sprawdzenie przez start−stop−daemon, czy proces(y) siê zakoñczy³(y). Sprawdzanie jest powtarzane, je¿eli dzia³a jakikolwiek pasuj±cy proces, dopóki wszystkie siê nie skoñcz±. Je¿eli procesy siê nie zakoñcz±, podejmowane s± akcje okre¶lone przez parametr plan−dzia³ania.

Je¿eli okre¶lono timeout zamiast planu−dzia³ania, to wtedy u¿ywany jest nastêpuj±cy plan dzia³ania: sygna³/timeout/KILL/timeout, gdzie sygna³ jest okre¶lony za pomoc± opcji −−signal.

plan−dzia³ania jest list± co najmniej dwóch warto¶ci oddzielonych znakami uko¶nika (/); ka¿d± z tych warto¶ci mo¿e byæ albo numer−sygna³u lub []nazwa−sygna³u, co oznacza wys³anie tego sygna³u, albo timeout, okre¶laj±cy liczbê sekund, któr± nale¿y czekaæ na zakoñczenie procesu, albo forever, oznaczaj±cy, ¿e reszta planu dzia³ania ma byæ powtarzana dopóki jest to konieczne.

Je¿eli osi±gniêto koniec planu dzia³ania, a opcja forever nie zosta³a u¿yta, to start−stop−daemon koñczy dzia³anie z kodem b³êdu 2. Je¿eli zosta³ okre¶lony plan dzia³ania, to sygna³ podany w −−signal jest ignorowany.

−a, −−startas nazwa−¶cie¿ki

Przy operacji −−start, Uruchamiany jest program o okre¶lonej ¶cie¿ce. Je¶li brak tej opcji, domy¶lnie uruchamiany jest program podany w opcji −−exec.

−t, −−test

Wy¶wietlana jest czynno¶æ, jak± nale¿a³oby wykonaæ, a tak¿e zwracany jest odpowiedni kod b³êdu, jednak¿e opcja ta nie wykonuje ¿adnych operacji.

−o, −−oknodo

Zwracany jest kod b³êdu 0, nawet gdyby operacja nie zakoñczy³a siê powodzeniem (zwróci³aby 1).

−q, −−quiet

Nie s± wy¶wietlane ¿adne informacje oprócz komunikatów o b³êdach.

−c, −−chuid u¿ytkownik|uid

Zmiana u¿ytkownika/uid przed uruchomieniem procesu. Mo¿na tak¿e zmieniæ grupê przez do³±czenie : wraz z nazw± grupy b±d¼ numerem gid, podobnie jak w poleceniu "chown" (u¿ytkownik:grupa). Je¿eli nie podano grupy, to zostanie u¿yta podstawowa grupa tego u¿ytkownika. Podczas korzystania z tej opcji nale¿y pamiêtaæ, ¿e grupa g³ówna i poboczne zostan± ustawione, nawet gdy nie podano opcji −−group. Opcja −−group jest przydatna tylko dla grup, których podany u¿ytkownik nie jest cz³onkiem (na przyk³ad przy dodawaniu procesowi cz³onkostwa grupy dla takich u¿ytkowników jak nobody).

−r, −−chroot root

Zmienia katalog bie¿±cy na root i czyni go g³ównym katalogiem (rootem) przed wystartowaniem procesu. Proszê zauwa¿yæ, ¿e plik pidfile jest tworzony po wykonaniu chroot.

−d, −−chdir ¶cie¿ka

Przed uruchomieniem procesu zmienia katalog bie¿±cy na ¶cie¿kê. Robione jest to przed zmienieniem g³ównego katalogu (roota), je¿eli podano równie¿ opcjê −r|−−chroot. Je¶li nie podano tej opcji, to przed uruchomieniem procesu start−stop−daemon ustawi jego katalog bie¿±cy na g³ówny katalog (root).

−b, −−background

Zwykle u¿ywa siê tej opcji dla programów, które nie od³±czaj± siê od terminala (detach) samoistnie. Ta opcja spowoduje, ¿e start−stop−daemon utworzy proces potomny przed uruchomieniem programu i bêdzie kontynuowaæ go w tle. OSTRZE¯ENIE: start−stop−daemon nie mo¿e sprawdziæ kodu b³êdu, je¿eli proces siê nie wykona z jakiegokolwiek powodu. Ta opcja powinna byæ u¿ywana w ostateczno¶ci i jest przewidziana tylko dla programów, które same nie tworz± procesów potomnych i nie jest mo¿liwe dodanie do samego programu kodu uruchamiaj±cego proces potomny.

−N, −−nicelevel liczba

Zmienia priorytet uruchamianego procesu.

−P, −−procsched polityka:priorytet

Zmienia politykê i priorytet planisty procesów dla procesu przed jego uruchomieniem. Priorytet mo¿e byæ opcjonalnie okre¶lony przez dodanie : po którym jest podana warto¶æ. Domy¶lnym priorytetem jest 0. Aktualnie wspierane warto¶ci dla polityki to other, fifo oraz rr.

−I, −−iosched klasa:priorytet

Zmienia klasê i priorytet planisty wej¶cia/wyj¶cia dla procesu przed jego uruchomieniem. Priorytet mo¿e byæ opcjonalnie okre¶lony przez dodanie : po którym jest podana warto¶æ. Domy¶lnym priorytetem jest 4, chyba ¿e warto¶ci± klasy jest idle, w którym to przypadku priorytet bêdzie zawsze równy 7. Aktualnie wspierane warto¶ci dla klasy to idle, best−effort oraz real−time.

−k, −−umask maska

Ustawia maskê praw dostêpu (umask) procesu przed jego uruchomieniem.

−m, −−make−pidfile

Opcja u¿ywana, gdy program sam nie tworzy w³asnego pliku pid. Wykorzystanie tej opcji spowoduje, ¿e start−stop−daemon utworzy plik, który zosta³ podany w opcji −−pidfile i umie¶ci w nim numer pid tu¿ przed uruchomieniem procesu. Nale¿y zauwa¿yæ, ¿e ta opcja nie skasuje tego pliku po zatrzymaniu programu. UWAGA: Ta opcja mo¿e nie zadzia³aæ w ka¿dym przypadku. Nie zadzia³a przede wszystkim wtedy, gdy uruchamiany program utworzy proces potomny. Z tego powodu opcja jest u¿yteczna jedynie wraz z opcj± −−background.

−v, −−verbose

Wy¶wietlane s± dodatkowe komunikaty.

KOD WYJ¦CIA

start−stop−daemon zwraca 0, je¶li ¿±dana akcja siê powiod³a lub gdy podano −−oknodo i albo podano tak¿e −−start, a odpowiadaj±cy proces ju¿ dzia³a³, albo podano −−stop i nie znaleziono odpowiadaj±cego procesu. Je¶li nie podano −−oknodo i nic nie zrobiono, to zwracane jest 1. Je¶li podano −−stop i −−retry i ca³y plan dzia³ania zosta³ wykonany, a proces dalej dzia³a, to kodem b³êdu jest 2. W razie innych b³êdów zwracane jest 3.

PRZYK£AD

Uruchamia demon food, je¶li jeszcze nie dzia³a (proces nazwany food, dzia³aj±cy jako u¿ytkownik food, z identyfikatorem procesu w pliku food.pid):

start−stop−daemon −−start −−oknodo −−user food −−name food −−pidfile /var/run/food.pid −−startas /usr/sbin/food −−chuid food −− −−daemon

Wy¶lij SIGTERM do food i czekaj do 5 sekund na jego zakoñczenie:

start−stop−daemon −−stop −−oknodo −−user food −−name food −−pidfile /var/run/food.pid −−retry 5

Przyk³ad w³asnego planu zatrzymywania food:

start−stop−daemon −−stop −−oknodo −−user food −−name food −−pidfile /var/run/food.pid −−retry=TERM/30/KILL/5

AUTORZY

Marek Micha³kiewicz <marekm@i17linuxb.ists.pwr.wroc.pl> na podstawie poprzedniej wersji napisanej przez Iana Jacksona <ijackson@gnu.ai.mit.edu>

Podr&ecirc;cznik napisa³ Klee Dienes <klee@mit.edu>, a poprawi³ Ian Jackson.

T£UMACZE

Piotr Roszatycki <dexter@debian.org>, 1999
Bartosz Feñski <fenio@debian.org>, 2004-2005
Robert Luberda <robert@debian.org>, 2006-2008
Wiktor Wandachowicz <siryes@gmail.com>, 2008



start-stop-daemon(8)